Neodhlašovat Zapomenuté hesloNový uživatel
Diskuze    •    Nástěnka    •    Články    •    Zpěvník    •    Odkazy    •    T.O. On The Roads
Stavíme draka - Black Dragon


pozn: původní název draka - CONYNE

Protože se téměř každý rok účastním českolipské skautské drakyády, postavil jsem již několik draků. Avšak prozatím nevalného vzletu, či odolnosti proti vlhkosti. Letos se smůla prolomila. Nalezl jsem někde náčrt krabicového draka, bez názvu, bez rozměrů. Pustili jsme se s přítelkyní hned do práce, domysleli si některé rozměry a posuďte sami: Sestrojili jsme deštiodolného draka, který létá i za velmi mírného větru. Vznesení při zkušebním letu proběhlo naprosto bez problémů. Jako vodící šňůra byl použit 200m dlouhý vlasec, který byl plně využit. Když nadešel čas drakyády, pršelo a bylo téměř bezvětří, proto byl start o něco složitější, ale nakonec byl plně využit i nový 500m dlouhý vlasec. Black Dragon, jak ho nazývám pro jeho černý potah, byl pak na obloze vidět jen jako malá černá tečka. Pokud si také chcete postavit vcelku jednoduchého draka s dobrými létacími vlastnostmi, je tu pro vás následující návod.
Co budeme potřebovat:
  • V obchodě pro modeláře, nebo v truhlářství, zakoupíme 10 smrkových lišt s průřezem 4x4mm o délce 1m. Pro jistotu si můžete zakoupit třeba jednu jako rezervní.
  • Materiál na potažení kostry. My jsme použili černý šusťák, ale jde použít i papír, či igelit.
  • Režnou nit na svazování lišt.
  • Kovový kroužek (jako se používá na klíče).
  • A v rybářských potřebách si ještě opatřete vlasec 0,5mm v průměru a metrů dle libosti (my jsme měli 500m).
  • Na některé detaily se hodí ještě lepidlo.
Obrázek: Příprava tyček Základ kostry bude tvořit trojboký hranol. Proto jako první vezmeme 6 lišt a rozřízneme je napolovic. Nyní budeme mít 12 lišt každou o délce 50cm. Z nich vyrobíme čtyři stejnostranné trojúhelníkové rámy. Já jsem je jednoduše svázal režnou nití (Kdo neumí křížovou vazbu nevadí, můžete je svazovat jak chcete. Důležité je jen to, aby vázání bylo pevné.)

Obrázek: Příprava kostry Pokud máme všechny čtyři rámy hotové, přijde na řadu tvorba hranolu. Rámy je zapotřebí pospojovat pomocí tří lišt. Pro lepší pevnost budeme lišty uvazovat ve vnitřních úhlech rámů. V praxi to bude vypadat tak, že rámy navlékneme na všechny tři lišty a krajní rámy uvážeme. Vnitřní rámy umístíme 30cm od okrajů hranolu a také uvážeme. Tímto krokem vznikly jakési tři komory, dvě krajní (30cm) ty přijdou později potáhnout šusťákem a jedna prázdná komora uprostřed (40cm).

Obrázek: Příprava kostry Ještě stále nám přebývá jedna lišta. Z ní vyrobíme křídla. Lištu přivážeme jakoby zevnitř k rámu a konce stáhneme nití. Tím lištu lehce prohneme, avšak musíme s citem. Nemusí to být mnoho, ale letové vlastnosti se zlepší. Pokud lišta praskne, použijeme rezervní a dáme si větší pozor.

Obrázek: Hotová kostra Hurá, kostra je téměř hotová. Zbývá ještě natáhnout nit, na okraje křídel. Pokud se pak na kostře chceme ještě trochu "vyřádit", mám pro vás malý zlepšovák. Potřete-li vázané spoje lepidlem, nebo je zalakujete (ne příliš velkou vrstvou - každého gramu navíc je škoda), zvýší se tím mnohonásobně pevnost a odolnost proti vlhkosti.

Obrázek: Potažení kostry Potažení kostry, pokud chceme odvést opravdu kvalitní práci, je vcelku náročný úkol. Nebudu popisovat přesné rozměry potahu a podobné údaje. Nastíním jen problematiku s pár tipy, protože rozměry kostry se mohou lehce lišit, stejně tak jako materiál na potažení (různé druhy šusťáku různě pruží, …). Nejjednodušší, podle mě, je udělat zvlášť dva pruhy, s nimi potáhnout komory a zvlášť dva trojúhelníky a jimi potáhnout křídla. Pruhy a trojúhelníky by měly mít přesahy, které zahneme přes lištu, či (u křídel) nit a poté podél lišty, či nitě, zašijeme. A také by na nich neměly chybět otvory na místech, kde vyčnívají vázané spoje.

Obrázek: Zpevnění kostry - ohled zvrchu Úplně naposledy doporučuji režnou nití zpevnit kostru a to tak, že v prostřední komoře uvážeme v každé stěně křížem nit. Pro lepší názornost chybí na obrázku nitě ve spodní stěně.

Obrázek: Závěs Tento krabicový drak používá jen dvoubodový závěs a jako většina krabicových draků nemá ocas. V tom vidím veliké plus, odpadá tak mnoho starostí s vyvažováním. Jak správně závěs uvázat je naznačeno na obrázku. Šikovné je na závěsu udělat tři očka - při různých povětrnostních podmínkách můžeme jednoduše a rychle změnit polohu draka připojením vodící šňůry na jiné očko. Na vodící šňůře totiž uděláme na konci také očko a navlékneme do něj kovový kroužek na klíče, pak lze jednoduše šňůru od draka odpojit, či připojit.

Návod, stejně jako ilustrace, vytvořil Bublina. Nejedná se tudíž o žádné kopie z jiného serveru, knihy apod.  © Bublina 2004.

Publikováno: 14.12.2004   Autor: - Bublina


Komentáře k článku:
Budeš první, kdo přidá reakci.


Komentáře mohou přidávat jen přihlášení uživatelé.