Neodhlašovat Zapomenuté hesloNový uživatel
Diskuze    •    Nástěnka    •    Články    •    Zpěvník    •    Odkazy    •    T.O. On The Roads
Recenze knihy: Kronika trampingu v Jizerských horách

Kronika trampingu v Jizerských horách 1934-2004 Kronika trampingu v Jizerských horách 1934-2004 S velkým očekáváním jsem se těšil na výše zmíněnou knihu od Pavla D. Vinkláta. Když se ve schránce objevil lístek z pošty s oznámením o uložení zásilky, ihned jsem jí běžel vyzvednout. Přiznám se, že jsem čekal brožurku s měkkými deskami, vyráběnou doma na koleni, tak jak je to u trampských výtvorů zvykem. Opak však byl pravdou. Po rozbalení balíčku vykoukla kniha formátu A5 s kvalitními pevnými deskami s pěkně zpracovanou obálkou (potisk desek), jejíž motiv podtrhuje atmosféru knihy a určitě donutí každého trempíře k nahlédnutí. Trochu nepraktický, ale líbivý, je snad jen druh papíru obálky, který je něco mezi lesklým a matným a i když máte čisté ruce, je snadné udělat na něm čmouhy, ovšem ne nějak drastické. Otevřeme-li knihu, uvidíme spoustu sépiových (hnědobílých) a barevných fotografií a obrázků a také textu, to vše je na křídových papírech, spojených šitou vazbou. Takže by se nemělo stát, že knihu dvakrát či třikrát otevřete a listy budou vypadávat, jak se to často stává u vazby lepené. Shrneme-li tuto část, musím říci, že technické provedení knihy mě velice mile překvapilo a myslím, že bude v mě knihovničce ještě dlouho jako nová i přesto, že v ní budu nejspíše velice často listovat.

Knihu jsme již zběžně prolistovali, ale co se na neuvěřitelných 246ti stranách skrývá? Pokud se bojíte částí knih povětšinou zvaných "úvod", pak vězte, že zde se nachází také, ale bát se ho rozhodně nemusíte. Úvod vás zcela přirozeně uvede do atmosféry knihy. Seznámí vás s její historií, posláním a s trampingem z všeobecnějšího nadhledu.

Budeme-li listovat dále, nalezneme několik krátkých, za sebou jdoucích oddílů, z nichž první zcela překvapivě nepojednává ani jedinou větičkou o trampingu, ale je plně věnován historii Jizerských hor. Což je velice příjemné a naučné čtení, po němž v člověku, který někdy vandroval po Jizerských horách, vyvstane pocit, že uvnitř sebe zaplácl jakési hluché místo a že slova "Jizerské hory" již neznamenají, jen označení místa, ale mají nějaký obsah. Následující oddíly pojednávají ve zkratce, ale přesto vcelku podrobně o historii organizací a stylů, ze kterých tramping vzešel a také o samotném trampingu. Dočteme se tedy více o turistice, horolezectví, woodcraftu, skautingu a již zmiňovaném trampingu.

Tím se dostáváme k jádru knihy, jímž je několik částí seřazených podle desetiletí "existence" (v uvozovkách proto, že ne všechny politické režimy trampingu přály). Nalezneme zde tedy kapitoly s názvy 30., 40., 50., … 90. léta. Každá kapitola je opět uvedena slovem o všeobecnějším dění na trampské scéně v daných letech a pak již vždy následuje vodopád jednotlivých známých i neznámých osad, jejich fotografií, obrázků domovenek, úryvků z časopisů a kronik. Fotografie jsou velice pěkně zpracovány a všudypřítomné, pokud možno, podrobné popisky mají za následek, že nehledíte na jakési osoby a kempy, ale na skutečné lidi a kempy se jmény, historií a osudy.

A jsme u závěrečných stran, na kterých nalezneme rejstřík. Tomu se nedá také nic vytknout. Obsahuje jmenný seznam osad, tudíž za jeho pomoci rychle vyhledáte osadu vašeho, děda, otce, či právě tu vaší. Před rejstříkem se ještě nachází pár stran, jež obsahují překvapení, ovšem kdybych vám ho zde prozradil, nebylo by to již překvapení, že?

Kniha se příjemně čte, v čemž vidím zásluhu Déčka (Pavla Vinkláta), jež si umí s větami a souvětími šikovně hrát, pak i složité historické propletence a hromady letopočtů vyzní jasně a zřetelně. Barevné sladění knihy s obsahem a atmosférou nad ní se vznášející je také jedinečné. Chtěl bych však upozornit na to, že kniha neobsahuje, ani si to neklade za cíl, podrobné informace o všech osadách. O některých je napsáno více o některých méně, ale vždy platí pravidlo - "Otištění kompletních kronik nečekejte."

ISBN: 80-86660-09-5
Datum vydání: 09/2004
Vydavatel: Knihy 555 - www.knihy555.cz - Kniha se zde dá i objednat.
Cena (k datu vydání recenze): 337 Kč


publikováno: 30.11.2005   Autor: Bublina


Komentáře k článku:
Budeš první, kdo přidá reakci.


Komentáře mohou přidávat jen přihlášení uživatelé.