Neodhlašovat Zapomenuté hesloNový uživatel
Diskuze    •    Nástěnka    •    Články    •    Zpěvník    •    Odkazy    •    T.O. On The Roads
Trampský bágly: Tele - Tornistra

Další část seriálu o batozích, jež dýchají romantickou atmosférou, vznikla díky Honzovi, který se zaprodal našim spárům a sesmolil pro nás pár řádků a dodal pěkné fotografie.


Předesílám, že telata používaly různé armády, já se trochu vyznám jen v těch německých z 2.sv. války, ty jsou také v našich krajích nejběžnější a prakticky jediná na vandrech potkatelná, píše Honza a pokračuje: Jen na Slovensku jsem potkal švýcarské skauty, co měli švýcarská telata. Telata používala i československá armáda, ale ty se do dnešních dnů dochovala jen ve velmi omezeném množství, já sám jsem naživo ještě žádné neviděl, oproti německým, kterých jsem viděl x set, pravda většinou v dosti unaveném stavu, ale přesto. Takže začínáme:


Obrázek: TornistryObsah Tornistry (pravděpodobně z 1. sv. války)


Obrázek: Obsah tornistry
1 - Holící náčiní
2 - Ručník, košile, hygienické potřeby, šití, to vše rovnoměrně rozloženo
3 - Ešus a uvnitř ešusu je vložen pytlík se suchary
4 - Srolovaný kabát (tzv. do bandalíru)
5 - V botě je vložen krém na obuv a hadřík na čištění
6 - Pytlík s jídelními potřebami
7 - Čistící potřeby na zbraň K98k v pytlíku
8 - Masová konzerva
9 - Provázky ke stanu
10 - V botě vložen kartáč na čištění obuvi
11 - Za jídelní miskou jsou rovnoměrně složeny náhradní ponožky ( můžou být též omotány kolem jídelní misky )


Tele vzor 34


Obrázek: Tele vzor 34 Obrázek: Tele vzor 34
Jak již označení napovídá, je to tele, které spatřilo světlo světa někdy v roce 1934, je to vlastně modernizované tele z 1. sv. války. Předválečné kusy mají všechny hliníkové kování, rezavé chlupy a vevnitř se nachází kapsa na německý ešus, tzv. ledvinu, ta ovšem byla většinou pozdějších majitelů vytržena. I když bylo nahrazeno vz. 39, vyrábělo se po celou válku. Je možné se setkat i s tímto teletem ušitém z modrošedé látky, to bylo určeno pro Luftwaffe.Tele vzor 39

V tomto roce se začala vyrábět německá výstroj nové koncepce, základ tvořil opasek a nosné řemení. Na toto řemení pak bylo možné uchytit různou výstroj (batohy, tkanou nosnou konstrukci, vysílačku), mimo jiné tedy i tele. Tele vz. 39 se od předchozího vzoru odlišovalo těmito znaky: nemělo celé popruhy, ale jen takové háky na zavěšení na řemení, chyběla kapsa na ledvinu, ta se nosila na chlebníku, či jinde, dále se na chlupaté chĺopni nacházely 2 polokroužky a řemínek pomocí nichž se na tele mohla připevnit tkaná nosná konstrukce, ta se do akcí nosila zavěšená na řemení, tele pak zůstávalo u trému. Jak se situace pro Německo nevyvýjela příznivě, tak docházelo k různým ekonomickým opatřením, lze se tedy setkat s různobarevými telaty (díky sešívání různých odstřižků). Celkově taky klesala úrověň zpracování, neboť telata již nešili jen sedláři, ale i vězni v koncentrčních táborech, či totálně nasazení. Tele 39 se občas vyskytuje i v provedení chlopně z plátna, tj. bez chlupů.


Teleta vz.34 a 39 bývala používána i pro přenášení zdravotního materiálu, pak měla na chlopni našitý bílý kruh s červeným křížem.

Obrázek: Tele vzor 39 s vystroji Obrázek: Tele vzor 39 s vystroji Tornistra vzor 39 s výstrojíTele pro organizace spadající pod NSDAP (např. Hitlerjugend)


Obrázek: Tele pro NSDAP Obrázek: Tele pro NSDAP
Jen v krátkosti: tenčí, širší než předchozí, vyztužené rámem, šedozelená látka, chlupy né na chlopni, ale na zádech, doporučuji nosit v létě, pěkně hřeje.Tele pro důstojníky


Obrázek: Tele pro důstojníky Obrázek: Tele pro důstojníky
Stejné jak předchozí, též vystužené rámem. Jen chlupy jsou všude.Překlopka

Tele s rámem, dovnitř patřila vysílačka, dle různých typů byly překlopky zvenku označeny různými našitými čísly. Vevnitř jsou kapsy na různý materiál (anténa apod.). Překlopku která by měla vevnitř i vysílačku jsem ještě neviděl, na fotografiích je kousek z mé sbírky, je nejkompletnější z těch co jsem zatím viděl.

Obrázek: Preklopka Obrázek: Preklopka Obrázek: PreklopkaBalení

Dovnitř se vloží spacák srolovaný do jednoho či dvou tubusů (dle objemu), zbývající prostor se dozaplní ostatními zbytečnostmi, co si chceme vzít s sebou. Tele zapneme dvěmi řemínky, snažíme se přitom o nějaký oku lahodící tvar, pak již jen zvenku připneme celtu srolovanou do tzv. bandalíru (V zimě a chladnějších obdobích lze do celty zarolovat deku, která se dá použít namísto karimatky.), v případě potřeby ještě připneme nějaký ešus. Nic na tom tedy není. Toto je ten nejzákladnější způsob. Jedete-li na delší dobu, tak se dá použít i další výstroj (Máte-li jí) a pak může tele vážit i cca 20kg.Autor Honza se zajímá o věci používané německou armádou, a o stará jízdní kola. Máte-li tedy doma nějaký přebytek tohoto druhu (i jen torzo), rád se o něj postará.


Odkazy:
Trampský bágly - díl 2. Tele
Trampský bágly - díl 1. USka

publikováno: 20.12.2005   Autor: Honza / janjan.c@seznam.cz


Komentáře k článku:
Budeš první, kdo přidá reakci.


Komentáře mohou přidávat jen přihlášení uživatelé.