Neodhlašovat Zapomenuté hesloNový uživatel
Diskuze    •    Nástěnka    •    Články    •    Zpěvník    •    Odkazy    •    T.O. On The Roads
Trampský bágly: TUSka

Mému srdci jsou vzhledem k trampingu blízké obstarožní plátěné bágly, kožené tornistry a podobné skvostné kousky. Proto se tu nedočtete o posuvných systémech a kosmických materiálech, ale dočtete se o věcech, které mají mnohem větší kouzlo a atmosféru. Určitě se v tomto seriálu zmíním o klasice a tím jest USka a tele. Později, pokud čas dovolí, bych rád cancnul pár slov a poznatků o dalších báglech, na které jsem na cestě lesem narazil.

Nad USkou (též usárnou, ušárnou, USrancem atd.) se vznáší prazvláštní kouzlo. Přesto, že se vlastně jedná "pouze" o kus hadru s popruhy a řemínky, stala se usárna symbolem trampství. Při balení tohoto batohu musí majitel projevit notnou dávku zručnosti a také fantazie. Když se ale člověk naučí balit tenhle hadřík úhledně a podaří se mu ho i vkusně ověnčit dalšími trampskými proprietami, je tento um uznaně oceňován všemi trampy v dohledném okolí. Prostě s uskou se mezi trampy rozhodně neztratíš!


USka usárna


USka je původně americký vojenský batoh. Bývala součástí vybavení americké armády v 1. a 2. světové válce. Dnes jsou trampy používány převážně různé napodobeniny a kopie.

Balení


Základ USky tvoří válec, který musíme nějakým způsobem vyrobit mimo batoh, protože USka sama o sobě není schopná držet žádný tvar.


Dříve, v dobách vatelínových spacáků se takový válec vytvořil tak, že se rozložila na zem celta a na ní se položil spacák. Na něj se poté co možná nejrovnoměrněji rozložilo oblečení, které jsme během pochodu nepotřebovali (náhradní věci, svetr na večer k ohni apod.), či jiné drobnosti. Celta přečnívající okolo spacáku se poté přes spací pytel přeložila a vše se zarulovalo do úhledného válce, jež se pak zabalil do torny.


Dnes, v dobách dutého vlákna a péřových spacáků se dá takový válec vytvořit úplně jinak a vzhledem k malým rozměrům dnešních spacích pytlů nám ještě v usárně zbyde mnoho místa, které můžeme využít dle své fantazie. Fígl spočívá v tom, že si doma ušijeme jakýsi válcovitý pytel. Rozměry odhadneme tak, aby USka nebyla ani tlustá, ani hubená, zkrátka tak akorát a na délku můžeme nechat raději delší. Do tohoto pytle pak na dno namuchláme spacák a zbývajíci prostor vyplníme věcmi, které si chceme vzít sebou, ale které, pokud možno, nebudeme během dne potřebovat - USka není příliš stavěná na otvírání za pochodu. Věci a jídlo které budeme během dne potřebovat je lepší dávat do bonbónku na USce, nebo do chlebníku, chceteli žracáku.


balení usky balení usárny

Zabalený "válec" položíme na rozloženou USku. Zručnost kam válec přesně umístit získáte během několika prvních vandrů. Pak už vše budete dělat automaticky. Dole přiklopte ten dlouhý pruh (jazyk) co vede dolů a nahoře zase vršek. Tam, kde začíná jazyk, začíná i nejdelší popruh, ten vedťe podél jazyka, protáhněte přezkou ve vrchním dílu a s citem stáhněte. Dalším krokem je spojení boků, ty se spojují také popruhy, které provlékáme skrze oka na jazyku. Popruhy stahujeme s citem, aby naše torna zůstala rovná a neudělaly se na ní boule. Ovšem i uska vypadající jak sněhulák je k něčemu dobrá - zaručeně pobaví ostřílené zálesáky. Takže až se vám budou staří pardi posmívat, že nesete mrtvý dítě, tak nebojte, nejde o mrtvolu, anýbrž o nepovedeně zabalený bágl. Zde se vrátím k tvorbě válce - nejideálnější šířka válce je, když po stažení popruhů nezůstanou mezi jazykem a boky mezery a látka torny na sebe hezky navazuje.


Nakonec jen připevníme a naplníme bonbónek a nad něj třeba koženými řemínky připevníme karimatku. To je asi nejklasičtější balení usárny. Podle nápadů, fantazie a zručnosti můžeme na tornu připevnit čutoru, ešus, pánev a můžeme vyrazit na vandr.


Každý si časem najde určitě svůj styl, ale rozhodně musím zmínit zásady, jež mě naučili staří trampové. Tyto zásady vycházejí jednak ze slušnosti a jednak z faktu, že trampové dbají (ač se to nezasvětcenému oku nezdá) i na estetickou stránku. Zkrátka aby to hezky vypadalo. Proto jsme doma šili různá plátěná pouzdra na nevzhledné karimatky, nebo na ešusy, poněvadž každý tramp je patřičně hrdý na térový nános na vnější straně jídelní nádoby, tak aby nešpinil ve vlaku či autobuse okolí. Stejně tak jsem byl učen zastrkávat pečlivě plandající řemínky na usce, aby nikde nic nevlálo a za pochodu necinkalo. Právě určitý řád ve zdánlivém lajdáckém stylu trampů dělá ty zelené malé torničky krásnými.
Něco ke stažení (nejen pro amíky):
U.S. Army Combat Equipments 1910 - 1988  •  Brožura o výbavě US Army  •  formát PDF

Odkazy:
Trampský bágly - díl 1. USka
Trampský bágly - díl 2. Tele


aktualizováno: 17.09.2009   publikováno: 24.06.2005   Autor: Bublina


Komentáře k článku:
 Ivoš   26.12.2014 09:00


Komentáře mohou přidávat jen přihlášení uživatelé.