Neodhlašovat Zapomenuté hesloNový uživatel
Diskuze    •    Nástěnka    •    Články    •    Zpěvník    •    Odkazy    •    T.O. On The Roads
Seznam témat  •  RSS  •  Pravidla a nápověda  •  Nové téma


Tramping vs moderní materiály, elektronika, ...
Tak trampové, Vaše názory na technické vymoženosti na vandrech? Používáte? Nepoužíváte? Uznáváte? Neuznáváte? Nejde přílišná "přetechnizovanost" vandrovní výbavy proti myšlence trampingu?


Duch
editovat    smazat    09.07.2014 - 14:18    #

Pet,můj příspěvek je pro lidi kteří to tam znaj. :-( Co se týče tý kešky,kecali jsme o ní včera u piva s domorodcema,včet­ně pana Sedláčka.Bylo to pro mne trošku překvápko a proto jsem to dal sem..

Pet
editovat    smazat    09.07.2014 - 13:35    #

Hmmm, Duchu… Text je uvedený na nějakém turistickém serveru, naprosto stejný je na kešingu a o campu ani slovo. Neznám to tam, nevím, jak moc blízko je to kempu, tak sorry… ale:

„Hidden : 05/17/2013“ 31 nálezů.

To není moc novoučká keš, člověče. Jednatřicet nálezů v roce není zas tak málo, na to, že to je les, spíš je to normální počet – ale jestli má trempům vadit, japato, že na to přišli až po roce a dvou měsících a přes článek na nějakým servru Kytlic či kýho čerta? Neměli na to přijít spíš tím, že jim lidi lezou mezi lavičkama?

Podle logů je na místě kempu úvodní souřadnice, pak se jde někam dál. Nevím kam a jak daleko, nevíš to ty? Má to finále ještě vadit? Mám zatlačit na GC na nějakou změnu?

Měli bysme bejt fér, né jen populisticky řvát, protože je to nadávání tak nějak cool.

Duch
editovat    smazat    09.07.2014 - 12:29    #

Tak hoši, kdo zná Světničku(Dračí kemp) ,tak už je tam taky nová svěží keška… :-? http://www.kytlice.eu/…-ve-mlynech/#…

Toulavej Medvěd
editovat    smazat    02.02.2014 - 11:14    #

marabu- Tampon vážně funguje skvěle zkusil jsem to na vandru křesadlem a bylo to raz dva díky za parádní tip :-16)

Duch
editovat    smazat    20.12.2013 - 16:21    #

Muhehe,koupil jsem v Lídlu,Turbo­zapalovač(samoz­řejmě do domácnosti),nevím jak je to dělaný,moc plynu to nežere a přitom má plamen jak autogen…Ten krám zapálí i led.

Toulavej Medvěd
editovat    smazat    17.12.2013 - 12:29    #

Takže ted budeme vozit ještě vložky :-? Já si roztavím smolu a naplácám ji do krabičky od sirek výborná věc v zimně do hor. Nebo vezmu obinadlo-obvaz ten složím do kostičky a nechám nasát-naplácat smolou opět výborný na zimu. :-1)

kregan
editovat    smazat    16.12.2013 - 12:52    #

Jiskru s ním sice nezažehneš, ale hoří stejně dobře jako pevnej líh (jen má takovej „jedovatej“ kouř). Ideální na rozdělání ohně v dešti.

DAdy
editovat    smazat    16.12.2013 - 08:12    #

?? to s tym ibalginom som este nepocul (na rozdiel od tamponov); mozes konkretizovat ?

kregan
editovat    smazat    16.12.2013 - 08:09    #

Výbornej na podpal je taky Ibalgin. Navíc je hodně univerzální, kromě jeho původního využití se dá leckde využít jako platidlo.

marabu
editovat    smazat    14.12.2013 - 16:57    #

Na rozdelani ohne kdyz je vsude vsechno mokry se mi velmi osvedcili menstruacni tampony.Zaprve jsou jednotlive baleny v igelitu takze nezvlhnou a zadruhy jsou maly tudiz dobre skladny.Tampon rozbalim a rozcupuju ho na velkej chomac vaty,kterej jde velmi dobre zapalit treba magnesiovym kresadlem.Pry to pouzivaji take specialni vojenske jednotky.

Pet
editovat    smazat    18.11.2013 - 23:22    #

Nemůžu posoudit, já se neholim… :-P

Sokol
editovat    smazat    18.11.2013 - 14:47    #

A ještě jedna věc mne napadla, Pete, ale je to už dost mimo téma, tak se omlouvám (ledaže bych tvrdil, že správný tramp ten níže zmiňovaný předmět výlučně používá :-) ). Píšeš, že „jedinou nesvobodu cítíš při pohledu na daňovej výkaz a na cedulku vochránců přírody a čehokoliv…“. A já vidím tu nesvobodu kam se podívám. Například se holím břitvou – a budeš překvapený, že také – ale nejen – pro ten pocit svobody. Ten pocit jsem si uvědomil v okamžiku, kdy jsem švagrovi kupoval dárek a po letech navštívil v obchodě regály s holicími potřebami. Nestačil jsem se divit, takový nával kde čeho … . No jo, i holení je obrovský byznys, a asi to nedalo problém většinu chlapů „přesvědčit“, že břitva už je out, takže její používání stačilo už zakázat pouze v holičstvích … (jinak oholení břitvou se fakt nic nevyrovná; je to opět o dávno zapomenutých dovednostech a to ani nemluvím o broušení břitvy; moje břitva mne také nejspíš přežije – však už teď je dvakrát starší než já; snadno poznám, že už jsem starý – spíše se podřežu než oholím atd.). Mohl bych uvést možná pragmatičtější příklady, ale tento asi bude stačit jako ilustrace toho, že svoboda/nesvoboda může mít celou řadu podob. V tomto případě v neustálé závislosti na náročnějších vstupech.

Pet
editovat    smazat    18.11.2013 - 14:23    #

Málem 5 (X). Ale to už je fuk. Hlubší smysl trempingu… hmm… :-16)

Ale to s tou laťkou je skvěle napsaný.

Sokol
editovat    smazat    18.11.2013 - 12:25    #

Ahoj Pete. Mám čtyři X, a Ty? S tou svobodou jsem to myslel zcela jinak – svobodou, že se ten dotyčný pak nemusí s ničím a s nikým srovnávat, jestli ještě je nebo není třeba „správný tremp“ (ve smyslu tohoto vlákna – používání moderních vymožeností; protože mu nejde pak o „věci“, ale o princip).

Jinak k Tebou pojaté svobodě: Žijeme na domku a tak se i tam snažíme o jakousi soběstačnost. A tremping mi ji pak umožňuje ještě hlouběji prožívat… Ona skulinka se vždycky v systému (zatím) najde. Máš jinak zcela pravdu, i petrolejka je zbytečná. Byl to jen příklad. Člověk by se měl umět i bez ní obejít, proto také někdy vyrážím za tmy. Hlubší smysl trampingu vidím právě také v tom, že může vést člověka ke kořenům, k soběstačnosti (umět se o sebe postarat, když na to přijde) a k jakési dobrovolné skromnosti (ale to už jsme někde jinde). Proto je dobré se dobrovolně vzdávat různých vymožeností, ale nemá význam se poměřovat s druhými… Ale – jak jsi to hezky nazval – laťky – má význam si dávat, když je člověk klade sám pro sebe.

Pet
editovat    smazat    18.11.2013 - 10:51    #

Kolik ti je , Sokole? (bez urážky, páč si myslím, že tohle je diskuze měnící se s věkem…) Používání petrolejky (v zástupném významu všech těchto tradičních věcí) je spojeno s pocitem svobody? No teda… tuplem v dnešní době, kdy snad jedinou nesvobodu cítíš při pohledu na daňovej výkaz a na cedulku vochránců přírody a čehokoliv, je to zvláštní kombinace. Možná osvobození; spíš ale je to tak, že cítíš sounáležitost s tradicí, se všema klukama, co kdy těma lesama táhli před tebou, a to až někam ke Keltům :D – ty koneckonců sem přitrampovali z Franků. Ono nejde tak moc o to, co na co používáš; věc je v tom, co budeš dělat, až se ten verk pokazí a ty zůstaneš v noci na kopci v lese po kolena ve sněhu bez něj. Jestli zůstaneš v pohodě, vem to čert, ten bazmek nepotřebovals. Příště ho můžeš nechat doma… Na druhou stranu, s věkem maj (i trempi) tendenci lenivět a snižovat laťku. Asi je důležitý stanovit si hranici, za kterou už nechceš jít, abys nevypad z toho, co považej za tremping. Myslím to takhle: pokud to u tebe bude ta baterka místo petrolejky (teda, odbočuju, motat se po lesích s jen petrolejkou kvůli čemukoliv jinýmu než recesi či „projednou“ mi přijde docela srandovní), teda pokud to bude u tebe ta baterka, a budeš mít kdykoli ji použiješ takovej jako blbej pocit, že už seš na hraně, a ten pocit tě ne a nepustí s narůstajícíma létama, je to dobrý. Zůstaneš kluk.

Sokol
editovat    smazat    18.11.2013 - 08:02    #

Stejně mi to Jakube nedalo … :-) To určitě, o tom žádná, je to taky jak píšeš – romantika, kterou každý vnímáme jinak. Já jsem měl ale namysli především dovednosti, kompetence, které může tramping vhodně rozvíjet. Třeba to putování s petrolejkou může být považováno za něco stylového, něco s romantickým nábojem … lhal bych, kdybych tvrdil, že se mi to z těchto důvodů nelíbí. Všímám si také toho, jak to může rozvíjet osobnost i v jiných dimenzích: vede mne to k větší opatrnosti a obezřetnosti; lépe rozumím některým pasážím z historických románů; je v tom i nějaká základní zručnost (know how, ono to svícení petrolejkou není úplně jenom tak) atd. A to vše mne vede k myšlence, že je dobré vědět, proč to či ono v životě dělám, jak mne to rozvíjí (například si vzpomínám, jak ve skautu byli borci, kteří dosahovali v uzlařské regatě skvělých výsledků, ale nikdy je nenapadlo spravit si nouzově utržené ucho igelitky šňůrkou navázanou škoťákem). Pokud si to uvědomuji, jsem na cestě, pokud ne, z cesty jsem sešel, a jde mi především o to, někam se zařadit, vyznávat a hájit určitý styl. Pokud si to ale opravdu uvědomuji, prožívám svobodu: samozřejmě ne vždy chodím s petrolejkou, ale rád se k tomu vracím.

Sokol
editovat    smazat    17.11.2013 - 16:02    #

:-D Tak to se mám tedy na co těšit!

Jakoubek Kuba
editovat    smazat    17.11.2013 - 15:49    #

Sokole – tohle je téma, které se řeší snad na každém diskuzním vlákně :-2) a až tu bude archiv ze starého webu, budeš mít počtení na pěkných pár večerů.. můj názor na to je takový, že halt někdo potřebuje k toulání i kus té romantiky, kterou každý chápe trochu jinak :-20)

Sokol
editovat    smazat    17.11.2013 - 14:52    #

Nevím jak vy, ale já se na to dívám takto:

Ani to tak neřeším, jestli využívání různých technických vymožeností jde nebo nejde proti myšlence trampingu, jelikož tramping vzniknul v určité době a převzal z ní určité atributy. Myslím, že by to pak mohla být věčná a ne věcná diskuze, která by mohla sklouznout k dogmatismu. Kdyby se to, co nazýváme trampingem vyvíjelo za jiných okolností, vypadalo by to určitě jinak…

Řeším to ale z pohledu toho, co mi jejich nepoužívání při toulání se nabízí. Uvedu příklad, jak to myslím:

Například nepoužívání GPS mi umožňuje daleko lépe si všímat okolní krajiny, významných krajinných prvků; lépe si pak okolní krajinu vtisknu do paměti; pojem „zabloudit“ v mém toulání se neexistuje, protože pojem toulat se jej vylučuje. A proto GPS při toulkách po horách nepoužívám (ale vlastně ze stejného důvodu ani v autě).

Však to znáte: Kdo někdy šel na vandr s petrolejkou, tak ví, jak jej to obohacuje o nové/dávno zapomenuté dovednosti. Je to jiné, nezapomenutelné … , ale asi bych netvrdil, že kvalitní čelovka k správnému trampovi nepatří :o)

A jak to vidíte vy?

« Předchozí 1 6 8 9 10 Další »