Neodhlašovat Zapomenuté hesloNový uživatel
Diskuze    •    Nástěnka    •    Články    •    Zpěvník    •    Odkazy    •    T.O. On The Roads
Seznam témat  •  RSS  •  Pravidla a nápověda  •  Nové téma


Tramping vs moderní materiály, elektronika, ...
Tak trampové, Vaše názory na technické vymoženosti na vandrech? Používáte? Nepoužíváte? Uznáváte? Neuznáváte? Nejde přílišná "přetechnizovanost" vandrovní výbavy proti myšlence trampingu?


kapsa
editovat    smazat    09.09.2014 - 08:48    #

Netopejre, bohužel jsi opět mimo – někde v rokli v NPR, mimo značenou trasu není možné kešku založit a docela dost fest se to hlídá, takže tvůj výrok o „rozkopaných pařezech od hledačů v NPR“ je prostě nesmysl a ty vydupaný stezky jsou tam spíš od … no, prostě od někoho jinýho.

Ale OK, už toho konečně nechme – nicméně závěrem přeci jen ještě opakuju, nestojím na žádné straně, nikoho nehájím, jsem stejně jako mnoho jiných trampů současně i „kešoun“ a chtěl jsem jen naznačit to, že tato problematika ani zdaleka není tak černobílá, jak by se mohlo zdát a úplně stejně mi vadí, když někdo něco svádí neoprávněně na trampy.

DAdy
editovat    smazat    08.09.2014 - 21:35    #

Aki, ale to je predsa uplne prirodzene. „Pojed se mnou na vandr“ si hovorime vacsinou face to face a tu len tak plkame o veciach, s ktorymi tazko pohneme. A nie je to ani o tom, niekoho presviedcat, alebo utvrdit sa vo svojej pravde. Na to su napr. Pet a Netopejr podla mna dost vyzrete osobnosti. ;-) Pravda, je to trochu „nefer“ voci niekomu, kto si hlada nablind partaka na tychto strankach. Ale pravdupovediac, aj to lahsie najde, ked sa vyberie len tak do lesa…

Aki
editovat    smazat    08.09.2014 - 20:05    #

Za dobu, za kterou přibyly v rubrice Pojeď se mnou na vandr tři příspěvky tady přibyly tři stránky…

Netopejr
editovat    smazat    08.09.2014 - 19:41    #

Pet: tak to já se na oplátku omlouvám, že jsem to (des)interpretoval jako invektivu vůči Tonymu. A asi jsem chápal a intepretoval „z té horší stránky“ mnohé z toho, co's tu dosud psal. Promiň, prosím. Můžeme už tohle téma uzavřít? Stejně bychom už jen recyklovali…

Netopejr
editovat    smazat    08.09.2014 - 18:22    #

Kapso – můj poslední příspěvek poukazuje na jeden případ, kde – jak dokládám – to nefunguje, resp. funguje jinak. Tak, jak by nemělo. Bohužel to je zrovna jeden z mála případů, na kterých mi opravdu záleží. (Různý vydupaný stezky do roklí v NPR a rozkopaný pařezy v nich, jak tam lidi hledaj, to taky není zrovna hezký, ale to už mě tolik neštve.)

A o tom prožluklým internetu hřímám pořád. Díky internetu a jeho vedlejších příznakům jako je GC, FB, KřFň… se všechno proflákne a vykecá. Jak nám říkal jeden významný – řekněme „ochranář“ při policejně asistovaném zákroku na kempu: „Vy trampové jste úplně blbí, vždyť vy na sebe všechno okamžitě vyžvaníte na internetu.“

Prožluklý věci prostě jsou a fungujou, ať chceme nebo nechceme. Jako třeba automobilismus. Učíme se je používat tak, abychom přitom napáchali co nejmíň škod. Jak vidno, není to (učení ani používání) jednoduchý… :-)

Pet
editovat    smazat    08.09.2014 - 18:11    #

Ach, teď mi to došlo… omlouvám se za svou pomalost…

„Just plking“ je chabým pokusem o vtip a znamená to „Já jenom tak žvaním“. Omlouvám se, pokud se tě to jakkoli dotklo.

kapsa
editovat    smazat    08.09.2014 - 17:52    #

Netopejre, já jsem si teda (zatím) fakt nevšiml, že bysme si tu otevřeně nadávali.

Prostě diskutujeme, protože názory jsou různé.

Kdybysme měli názory všichni stejné, tak nebude o čem diskutovat.

:-)

Jinak to, jak jsi citoval mě, tak za tím si stojím, protože tak to opravdu funguje.

Ale abych si teda taky rejpnul, tak si dobře pamatuju, jak jsi ještě před pár lety doslova hřímal o, cituji „prožluklým internetu“, což mi nějak nejde dohromady s tím, že sám provozuješ minimálně jeden web.

;-)
Pet
editovat    smazat    08.09.2014 - 17:43    #

Co je ad rem a co ad hominem nechť si každý přebere sám.

Netopejr
editovat    smazat    08.09.2014 - 17:16    #

Ach jo, už to vypadalo, že bude pokoj… To Petovo „just plking“ mě trochu inspirovalo. Takže když už jsme na této úrovni a otevřeně si nadáváme:

Víte, jak bezpečně poznat demagoga? Když místo věcných argumentů („ad rem“) začne moralizovat nebo plakat, jak jsou lidi na sebe – tzn. na něj – zlí (mluvit „ad hominem“), případně jinak filosofovat. Na to je Pet opravdu odborník, to mu jde. Mimochodem – jediná jasně prokázáná manipulativní lež v této diskusi je právě od něj. (Ty „desítky webů“ o Stříbrných vodopádech, z 29.8.)

Nebo obecně mlžit, třeba ve smyslu „To, že souřadnice někde leží, ještě neznamená, že se na ně celá komunita podívá, ani jedno promile to neudělá.“ (Pet, 1.9.) nebo „Existují opravdu dost účinné mechanizmy, jak omezit provoz a to třeba i tak, že třeba velká část samotných hráčů danou keš ani nevidí v databázi“ (Kapsa, 2.9.). Jak to doopravdy funguje, ukázal Pet zcela názorně: jakmile jsem zmínil ty Stříbrné vodopády, okamžitě, obratem citoval údaje o nich. Čímž prakticky ukázal, jak jsou ty údaje volně přístupné (což je přesně to, na co poukazuju a co mi vadí). Pánové nějaké teorie o „účinných mechanismech“ jsou jedna věc. Realita – jak to funguje, koho na tom místě potkávám – je věc druhá. Za důležitou považuju pouze tu druhou.

DAdy
editovat    smazat    08.09.2014 - 16:11    #

Ozaj Pete, preco nehladas kesky aj na vandri ? Pre mna je to prijemne spestrenie nejakej trasy, odbocit niekde par desiatok, alebo aj par sto metrov na miesto, ktore by som inak minul, ponevadz o nom inak ako z GC neviem. Je pravda, ze som dost lenivy na to, aby som odbiehal pricasto a pripadne dost tolerantny na to, aby som zdrziaval kamaratov, co slapeme spolu.

Pet
editovat    smazat    08.09.2014 - 15:54    #

Just plking, Tony… a nerej :-16)

Na vandru jsem keš hledal jen jednou, a to bylo na tom Lone Staru, abych ji vodnes, a navíc už tam nebyla.

Tony
editovat    smazat    08.09.2014 - 15:33    #

Pete – až teprve s těma keškama ty vandry dostali ten správnej drajf, co?:) Když tady čtu ty tvoje obhajovací nepřetržité elaboráty, skoro i filozofické, konečně tě to musí na tom vandru bavit, před tím to musela bejt nuda:). Jdi si někam protestně založit kešku a vykašli se na nás neznakeše – stejně to tady nevyřešíme – nebo si myslíš, že tu jedna strana přesvědčí druhou?:)

kapsa
editovat    smazat    08.09.2014 - 13:02    #

Pet: Tesat do kamene, nádherně řečeno. :-20)

Pet
editovat    smazat    08.09.2014 - 11:37    #

Což to já vcelku taky.

Děda, blahé paměti, kterému první rodina prolétla kdesi v Polsku komínem, který válčil na Sahaře a kterému hodní pachatelé dobra sebrali prakticky všechno, co do jejich nástupu získal, měl v knihovně vedle sebe takové perly, jako byli Sionští mudrci, Mein Kampf a Za námi Moskva, leccos v originálu. Když jsem dosáhl z židle na horní poličku a dokázal přelousat bukvi, ptal sem se ho, proč to tam má a jestli to proboha čet? Samozřejmě, řek. Jak bych pak moh vědět, PROČ je to blbý?

Když s něčím polemizuji, když se proti něčemu vyhrazuji, měl bych o tom především získat co nejvíc informací. Že se mi „to nelíbí“ nestačí.

Bublina
editovat    smazat    08.09.2014 - 10:20    #

Vždyť kdo nechce, nemusí se zapojovat ;) Je tu dost i jiných témat přeci.
Chci tu jen ukázat trochu jiný pohled na věc, než kdo má na co právo a kdo chápe, nebo nechápe geokešing…

Duch
editovat    smazat    08.09.2014 - 09:22    #

Tak už to nechte být,je to nekonečná diskuse… :-13) :-13)

Pet
editovat    smazat    08.09.2014 - 09:13    #

To je pořád dokola. Točíte se na tom, že „já bych ten a ten flek nezveřejnil“. No… a někdo jinej třeba jo. Úhel pohledu.

Ale to není podstatný, navíc s tím naprosto souhlasím. Logickej rozpor je v tom, že drtivá většina kačerů nezveřejňuje NAPROSTO nic a ti, kteří keše zakládají, zveřejní dejme tomu 10, 20 míst… podle svého uvážení a zkušeností (a podle toho, co jsou zač) a to třeba během pěti a více let své činnosti. Jak tu píšete, jeden by si myslel, že každej z desetitisíců kačerů zveřejní denně pět lokalit, protože tam zrovna zahlídnul hříbek. Tak to prostě není.

Bublina
editovat    smazat    08.09.2014 - 08:22    #

Kapsa psal: Prostě pokud tě to osloví, tak to pochopíš i bez vysvětlování, pokud ne, tak to nepochopíš ani po tisíci vysvětleních – a to platí pro tramping úplně stejně, jako pro geocaching.

To v hlavě právě vůbec nespojuju ani s trampingem, nebo s geocachingem. Prostě je to pro mě otázka logiky. Např. plácky, kam chodim na houby bych taky nezveřejnil. Můžu zaplácnout inet spoustou souřadnic a informací o místech, kde jsem v životě byl a kde se mi líbilo, ale některý místa bych prostě z logiky věci nikdy na net nevyvěsil (ať v podobě článku, keše, videoblogu a já nevim čeho). A to i kdyby se k té informaci v konečné fázi dostalo třeba jen pět lidí. Tak to jsem chtěl jen říct :-D

Pet
editovat    smazat    04.09.2014 - 13:50    #

Jojo, vloni jsem tam strávil skorotejden a je mi koc líto, že to tam mám přes 300 kiláků… teda o dvě hodiny dál jak do Alp…

Pavouckej
editovat    smazat    04.09.2014 - 13:26    #

Teď to bude výjezdní zasedání (vandrování) AČP na Křivoklátsku a ten další víkend se chceme mrknout do Pasek nad Jizerou na horolezeckej festiválek Dech hor (tam budou ty moderní materiály, takže píšu do správnýho tématu). Jinak nazvat courání Jizerkama pohodičkou, to je hooodně optimistickej plán :-).