Neodhlašovat Zapomenuté hesloNový uživatel
Diskuze    •    Nástěnka    •    Články    •    Zpěvník    •    Odkazy    •    T.O. On The Roads
Seznam témat  •  RSS  •  Pravidla a nápověda  •  Nové téma


Tramping vs moderní materiály, elektronika, ...
Tak trampové, Vaše názory na technické vymoženosti na vandrech? Používáte? Nepoužíváte? Uznáváte? Neuznáváte? Nejde přílišná "přetechnizovanost" vandrovní výbavy proti myšlence trampingu?


Toulavej Medvěd
editovat    smazat    03.09.2014 - 21:40    #

Pavouckej – Jel bych rád ale musím do rachoty ale 12–14 plánuji Jizerky . Takovou pohodičku přes kopce a hřebeny s manželkou tak se přidej už jednoho křena máme tak vás bude víc :-16) :-12)

Unkas
editovat    smazat    03.09.2014 - 19:22    #

Když už je zde zmíněn Péťa J., nedá mi to a musím psát.

Před časem Péťa vyháněl trampy zpod převisů protože mu tam lezli. Dnes vyhánějí trampíci keškaře zpod převisů, protože jim tam lezou. Koho budou vyhánět keškaři?
:-15)

Pavouckej
editovat    smazat    03.09.2014 - 15:08    #

Vůbec jsem se do probíhající diskuze na tohle téma (keše a keškaři) nezapojoval a to z jednoho důvodu – vůbec tomu nerozumím. Z mýho pohledu je hlavně blbý, že někde na webu jsou stránky, kde jsou přesný souřadnice pěknejch míst, ke kterejm má přístup kdejaký ho.ado a to včetně aktivních Jenčů a jemu podobných. My, co máme webový stránky věnující se trampingu, tak souřadnice nezveřejňujeme (i kdybychom je znali – jako, že já neznám) a přístupy, či názvy kempů a pěkných míst překrucujeme a v popisu mlžíme (mnozí na našich webovkách, kempy, kam jezdí, ani nepoznají :-) ). Jinak mi je komunita Geokačerů celkem ukradená – člověk potká na cestách i jiný podivnější lidi. A leckdy jsou v zelenym a tvářej se jako trampi…

A ty se Medvěde nečerti a radši pojeď o vejkendu s náma na vandr :-)

Toulavej Medvěd
editovat    smazat    03.09.2014 - 13:50    #

Duch-
:-) :-2) :-2)

A ostatní :-17) Kdo z vás má chytrý telefon – ten který je i s navigací dnes už se jiný snad ani neprodávají. Tak ten je nebo může být potenciální Keškař nebo jejich ničitel. :-15)

Posledně na vandru jsem pár kešounů potkal a když je potkám na mém oblíbeném místě tak dostanou na rypák . :-13)

A stou diskuzí jděte už do prdele :- :-15) :-x

Elvíra
editovat    smazat    03.09.2014 - 10:22    #

Trochu pro odlehčení. Možná už jsem to psala. Veselá příhoda pracovní s kešounama. Volala paní ( shodou okolností jsou to mojí sousedi), že ji kolem stodoly chodí 2 divný lidi. Tak akce , vyjedeme, nalezeny 2 osoby ošumtělého zjevu, děda a přerostlý pubertální vnuk. Totožníme a zjišťujeme co a jak. Sousedka (asi 55 letiletá) je označuje za potencionální zloděje. Na to děda povídá, ale my vám nechtěli nic ukrást, my tu hledáme kešku. Načež sousedka rezolutně prohlásila, že si vymýšlej, protože tady žádnej Keška nebydlí. Tvrzení, že údaje o místech jsou i na jiných web je sice pravda. Dle mne to má stejnou logiku jako kopat pátý do ležícího, protože, když ho kopou 4, tak ten pátej to už nemůže moc pokazit.. Ale co když zrovna ten pátej je ten co ho dorazí. Tedy jako keška dovede ke kempu, jinému místu toho hajzla co se neumí chovat. A protože dnes nepracuju, beru košík na houby, psa a jdu do háje.

kapsa
editovat    smazat    02.09.2014 - 15:04    #

Bublino, já nic neodvozuju a už vůbec to neberu jako boj (z toho mě teď obviňují obě „strany“ a obě si myslí, že hájím tu druhou) :-? , zkus si to prosím přečíst ještě jednou. Jen jsem se ti snažil vysvětlit, že motivace pro kešku (je to celkem složitý proces, kde nejde jen o tu samotnou pixlu) se velmi, velmi těžko vysvětluje. Proto jsem použil to přirovnání ke kempu, protože stejně těžko budeš vysvětlovat „civilovi“, oč je nějaké místo lepší, když tam bude kemp …

Prostě pokud tě to osloví, tak to pochopíš i bez vysvětlování, pokud ne, tak to nepochopíš ani po tisíci vysvětleních – a to platí pro tramping úplně stejně, jako pro geocaching.

Pet
editovat    smazat    02.09.2014 - 14:46    #

Hezky, Duchu :)

Bublinu, právě že tak – to rozdělování (o tom už psal i Tony) mě sere. Ne že by se lidi nerozdělovali – mě sere, že JE to rozděluje…

Fakt už toho bylo až kam. Sám sem si už dvakrát říkal, že toho necham, a pak jsem to, jako vobvykle, nedodržel… :-17)

Bublina
editovat    smazat    02.09.2014 - 14:40    #

Chlapi, když vy to berete jako svuj soukromej boj a proto tu debatu vedete tak těžkopádně – už to máte koukám rozdělený na strany trampové proti keškařům. Řešíte, kdo se kam má přiklonit a kdo má větší právo na kus lesa. Dohledáváte čísla a za chvíli dojde možná i na koláčové grafy :)) Kapsa si už odvozuje, že můj vztah ke Geocachingu je pravděpodobně záporný, kdežto z trampingu mám růžovo před vočima. Možná by ho některý moje názory ve výsledku dost překvapily…

Duch
editovat    smazat    02.09.2014 - 14:36    #

Co to je je vlasně ta keška a co s tím má společného platit keš? Myslíte,že tahle Diskuse (o keškách)přežije rok 2050?? :-2) ..a pro toho Kolomba,tak Zloděj nekrade,zloděj dělá zlo,krade Kradeník…tak si to opravte… :-13) :-13) :-13)

Pet
editovat    smazat    02.09.2014 - 14:27    #

Když chceš dojít k prameni, musíš proti proudu, Jakoubku… :-16)

Pet
editovat    smazat    02.09.2014 - 14:18    #

Ježišmarjá co to furt melete?

Proč na takové místo dávat krabici??? Sakra, copak ji tam někdo cpe? To jako že padne krabice na každý místo, o který se kdy někdo vopře??? I při tom příšerným čísle, který krabice na našem území maj, je jejich hustota sotva jedna na 2km2, a to ještě je velice sporné číslo, neboť třeba na území Prahy je jich víc jak 5000… velká většina je v městech a u silnic. Já reálně odhaduju, že v tzv. přírodě bude tak jedna na 10–20km2… čím dále od měst, tím řidčeji (ČR má asi 78000km2, keší v dubnu 14 bylo 35000, kačerů 20000…). Ta čísla ještě asi chvíli porostou, pak začnou stagnovat a někdy za 5–10 let asi klesat.

Dalším aspektem je návštěvnost. Ta prudce klesá se vzdáleností od měst a od komunikací a také s obtížností (u jednoduchých keší „přijdu a je tam“ je trochu vyšší). U keší typu zmiňovaných Broumovek (a to je velmi vytížená oblast, lákavá!) se pohybuje nějak mezi 5–30 návštěvami ročně. Jak jsem psal, návštěva je záležitostí několika minut a NIKDY se neopakuje. Tato čísla nejsou odhadem, o všech návštěvách se vedou zápisy na webu, to číslo je velmi přesné. V zapomenutých Novohradkách je to 1–5 na těch vzdálenějších.

Prostě mi to přijde, že si potřebujete zanadávat a někoho pěkně znectít. Jak je libo, ale je to pěkně hloupý.

Samosebou to vcelku chápu, každej živočich si brání teritiriu… no to místo, kde sere, a obzvlášť nedůvěřivej je k novejm, co nezná a nechápe. Takovej kačer je tvor hravý, najuchaný, zblblý z kyslíku a natěšený z toho adrenalínu, kterej „lov“ přináší. Běžně potutelně pokukuje po každým, kdo v jeho okolí telefonuje, a považuje ho za spřažence svého vyznání. Vítá se s každým, koho potká, a málem by ho celoval, křiče „Jsme jedné krve, ty a já!“ No, to teda u trempa narazí – ten sedí ve svý bublině klídku u hovně, pěkně se mu v bříšku miliskuje kotleta s rumem a najednou něco divně barevnýho se s ním agresivně přátelí, v xichtu výraz „mám tě rád, ty musíš mít mně taky“. No to vížejo.

Ale to je tak všechno. Míjejí se tu dva světy, dvě vyznání. Teda vyznání… to snad ze strany trempa, z kačerovo jde o nadšení. Dochází k civilizační kolizi. Kdybychom na to reagovali v duchu dávných bojů s paďoury, neřeknu ani popel a klidně, s duší čirou, budu trempům sloužit jako pátá kolona (po incidentu na Lone Staru mám v pocket querry, pravidelně generovaném seznamu, oblast Hřebenů a tak jednou za měsíc koukám, aby se něco novýho neobjevilo u nějakýho kempu). Ale tenhle fanatickej odmítavej vztek neberu.


Já tu otázku schválně položím obráceně: proč by tam tu keš položit neměl? Že to nemlich nějakýho zelenýho vodřampu neoslovilo neznamená, že jinej většinou taky dozelena vometák nemůže mít jinej názor. O dopadu na cosi imaginárního, co si zvyknem jmenovat přírodou, se můžem bavit dlouho, ale to přece není středem sporu. Trempi nikdy ochránci přírody nebyli, naopak; s těmi všemi oplackovanými a najuchanými brontosaury a jak se všichni jmenovali a jmenují, Jenčem konče, my pivo nepili a nebudem. Trempi onu přírodu používají ke svému životu. Jasně, kačer mu leze v botách do vobejváku; budiž, vocaď ho vyprovodit třeba. Ale že se courá ve stejným lese… nechcem přece jinejm nařizovat, že nesměj to, co běžně děláme my, ne? To měly a maj v oblibě krapet jiný skupiny lidí…

Jakoubek Kuba
editovat    smazat    02.09.2014 - 13:18    #

Trochu mi to přijde, že se tu někteří spíš snaží za každou cenu jít proti proudu.. :-16)

Jakoubek Kuba
editovat    smazat    02.09.2014 - 12:55    #

Bublina se zde ale o žádném kempu nezmiňuje. Tak to schválně zkus v pár větách vysvětlit, proč dát kešku na ta místa, o kterých mluvil. S tím, že ho to, stejně jako mnohé jiné, včetně mě, neoslovilo, to podle mě nemá co dělat.

kapsa
editovat    smazat    02.09.2014 - 12:51    #

Bublino, ono to není jen o té kešce jako takové, ta hra není zase tak jednoduchá, jak se zdá a stejně jako tramping to nejde vysvětlit v pár větách. Pokud tě to neoslovilo, tak to stejně nepochopíš. Úplně stejně se ale mohou jiní ptát trampů, v čem je takové místo lepší, když ho hned zaplácnou kempem a ptát se po důvodu, proč by v takovém případě měl stát na straně trampů …

Bublina
editovat    smazat    02.09.2014 - 12:35    #

Mám spoustu míst, kam chodím i třeba jen odpoledne po práci – jen tak na houby, projít se se psem. Velký padlý dutý strom, kde se jen tak opřu a odpočívám. Potkávám laně a jeleny. Menší či větší skalky s výhledem do kraje. Ta místa jsou krásná právě proto, že nejsou v žádném průvodci, nikdo je neopěvuje v televizi ani na internetu.
A teď je ta věc, co bych potřeboval vysvětlit – Proč je dobré dávat na takováto místa kešku? Čím je takovéto místo s keškou lepší? Nejde mi o to, kdo s kým bojuje. Ale najít důvod, proč stát v těchto případech na straně kačerů. Já jsem zatím na žádný nepřišel.
Poučí mne nějaký kešohledač?

kapsa
editovat    smazat    02.09.2014 - 08:17    #

Calvera55: Je to jako v životě, dohoda je možná vždycky, ale musí se chtít na obou stranách.

Pete, naprostej souhlas, i když s ohledem na dnešní omladinu bych zase až tak moc skeptickej nebyl. V poslední době se nestačím divit a třeba zrovna onehdy se na mě obrátila partička mlaďochů, že si chtějí založit osadu a udělat první potlach, ale že neznají žádné straší trampy a chtěli by proto poradit a pokecat o tom, co a jak – a není to jediná nově vzniklá osada z lidí pod 20 let a to mluvím jen o oblastech, kde to znám. Oni totiž jen nejsou tolik vidět, protože se zpravidla necpou do profláklých lokalit … ale to už jsme někde jinde.

Pro ostatní snad ještě doplnění informací, že ani „kešouni“ nejsou úplně blbí (teda většinou, blbci se najdou v každé skupině lidí) a to, že je někde keška, ještě neznamená, že je vůbec dostupná všem hráčům. V případech, kdy je obava z vyšší návštěvnosti, která by mohla napáchat nějakou škodu, tak v této hře existují opravdu dost účinné mechanizmy, jak „omezit provoz“ a to třeba i tak, že třeba velká část samotných hráčů danou keš ani nevidí v databázi, nebo není schopná se propracovat k informacím o konkrétní poloze. Vhodnou kombinací se pak dá docílit i toho (a skutečně se to běžně používá), že k samotným souřadnicím daného místa se vůbec nedostane i víc než 90% samotných „kešounů“. Takže je to jak píše Unkas nebo Pet a zdaleka to není tak prosté, jak se to mnohým zdá.

Calvera55
editovat    smazat    02.09.2014 - 07:26    #

Koukám,že se na to už ani Bublina nemohl dívat a přesunul plkání o keškách na vedlejší kolej i když asi správně pod elektroniku.Řešení není, obhájci kešek si povedou svou a my ostatní také.Dohoda také ne,vy mladší si počkáte až je to přestane bavit no a my v předkremačním období máme holt smůlu.Díky za to keškaři. :-16)

Unkas
editovat    smazat    01.09.2014 - 23:32    #

Netopejre, už jsem ti to psal. Databáze kešounů ani zdaleka neznamená, že tam ty lidičky vůbec půjdou. Když se vrátím k Fialkám. Keška tam byla od dubna 2012 do července 2013, rok a čtvrt a navštívilo jji za tu dobu 25 kešounů. Je to obrovská societa lidí? To neberu v potaz to, že o ní trampíci nevěděli, protože to neparazitovalo, ale probíhala symbióza.

Pet
editovat    smazat    01.09.2014 - 23:26    #

To proto, že ty familiární nejsi. Fakt nevíš – což je kámen úrazu obecně – o čem tu mluvíš. To, že souřadnice někde leží, ještě neznamená, že se na ně celá komunita podívá, ani jedno promile to neudělá. Ve skutečnosti to udělá jen malá část těch, co se vyskytnou poblíž, jinak nikdo. Zanikne to ve 100 000 krabic. I na mape je to jen čtvereček, i jméno se dozvíš, až na něj aktivně klikneš.

Jestli se bojíš propagace „hezkých“ míst, především bys o nich neměl mluvit sám. Máš nádherný fotky, na které se dokonce odkazují další weby. Zájmové weby, turistické; turistika v mnoha poddruzích se stala fenoménem doby, různá technika i peníze umožňují lidem konzumovat více a aktivněji, než kdysi poskytovaly turistické značky. A ty tvý fotky, řazený podle názvů lokalit, lidi prostě osloví, nalákají je, budou se určitě chtít tam podívat, a budou se courat vpravo vlevo. A to nemluvím o tom, že půlka těch názvů je normálně v mapách, další se vyskytnou na různých informačních cedulích, v brožurkách informačních center, v openstreet mapách pro navigace (to jsou mapy vytvářené komunitou, bývají dost přesné i oproti komerčním produktům). Vem si třeba, jak silná vznikla komunita lidí, kteří běhají po Jizerkách a hledají a zaměřují různé kamenné pomníčky a sloupky. Weby o vodopádech a studánkách už jsme zmiňovali. Další jsou horolezecké stránky, ty jsou třeba v pískovcových městech hodně návodné. Další jsou různé aktivity historických skupin. Pak akce lokálních patriotů, u nás jsou hned tři skupiny, které aktivně vyhledávají ve vysídleném pohraničí zapomenuté kapličky a křížky, zaměřují je a získávají peníze na jejich obnovu; další skupiny lokalizuje zničené vsi a usedlosti. Opět mapy, opět souřadnice. Je celá skupina o vyhlídkách a o rozhlednách. A perla na konec, Facebook a jeho skupiny, kde se lidi, včetně trempů, vysloveně posílaj na „místa“.

To bys musel tohle všechno zakázat, a musel bys začít mapama.

To nemá být argumentace typu „vy taky mlátíte černochy“, to ani náhodou; ale obviňovat kačery z toho, že lidi lezou na pěkný místa, je asi podobně k věci, jako že za srážky můžou věže Temelína.

Mimochodem, i ten kačer se tam nějak musel dostat dřív, než ho napadlo udělat tam keš. Když se nespustíš, děcka se nedočkáš.

Souvislost s trempskýma místama je taky jen částečná; dost často se totiž kryjí s jinou zajímavostí – i trempi přece postavili kemp tam, kde to stálo za to, a ne na těch šikmých svazích kilometr dlouhých, kde podle US Army je nejmenší pravděpodobnost, že záškodníka najdou…

Pokud keš skutečně koliduje s kempem, nebo dokonce je tam KVULI kempu, musí pryč a včera bylo pozdě. Ale porád mi tak nějak vychází, že servat se kvůli tomu je blbost, která se v důsledku obrátí proti nám, teda trempům. Zatím máme navrch – jednak je podstatně snazší odstranit keš, než ji bránit, dvadnak jsou reviewři jednoznačně na naší straně (jak už tu jednou zaznělo, keší je dost a dost, aby mohla sem tam nějaká jinam). Ale bude stačit pár excesů pěkně potvrzených na nějakým tom webu a může se to změnit.

Stejně, nepochopím tu úchylku současné doby napráskat na sebe na webu co jsem kdy a s kym, dokonce i za kolik…


A druhá kapitola: dneska už to asi málokdo zná, ale my jsme mívali cancáky, takovej deníček mladé šlechtičny, kde jsme si psali, na jakým místě a potlachu jsme ztratili věneček a s kym… dávali jsme ho podepisovat kamarádům, ty tam čmárali indiány s čelenkou a psali moudra. Prakticky v každém byla Setonova věta: „Vykopal jsem studnu, aby i jiní mohli pít…“

Když jsme ve svých -nácti a kousek sedávali kolem hovňů a střízliví, neb přece v sobotu se nechlastá, vedli jsme dlouuuuhéééé hovory, co je to správné trempské, jak to dělali ty drsný (idealizovaný) prvorepublikový kofři, jak jsou knoflíky okej a zip už míň, jak se správně točí larijat a háže sekerou a jestli na totemu má bejt nahoře vorel nebo sova. Samosebou že dneska z toho mám prdel, ale tehdy to byla strašně vážná věc, která nás všechny formovala.

To dneska chybí. Nestane se prostě, aby sedělo kolem vohně pět mladejch; aby uctivě udělali místo, když se náhodou (ó to štěstí!) objevil nějakej pětatřicetiletej stařešina s votřásňovanejma rukávama a moh pokyvovat hlavou nad jejich dychtivejma votázkama. Pokud vůbec dneska nějaká omladina jede ven, jede tak, jak to viděla u starejch, jak si to vyjezdila se starejma, který samosebou ten naivní svět maj v sobě – a za sebou. Nehledaj už „to správný“; to jsem viděl snad jen u Jakoubka :-12) Přebíraj ty jednoduchý zkratky, ale bohužel tam chybí odkud kam ta zkratka vlastně vede…

Musí to tak bejt. Jinak si neumím vysvětlit, že se trempi můžou vyjadřovat ve stylu „to místo je akorát naše“, „nikdo tam nemá co dělat“ a používat slovník a fráze, který co já pamatuju používali aparátčíci NA NÁS… aby se vyjadřovali s takovou nenávistí, jakou my měli snad jen k PS VB. Paďour, mastňák… vždycky tam zůstával nadhled.

Trochu se bojim, že za to může taky doba. Každej jeden je vychovávanej jako střed vlastního světa a co chce, na to má právo; je to vidět i v diskuzích. Agresivita. Vyhledávání sporů. Uzavírání se do malých buněk či skupin a obranný postoj proti všemu ostatnímu.

Fakt si nepamatuju, že bychom měli někdy za Husáka tak odpudivý vztah k někomu, jako se dnes prezentuje od trempů ke kačerům. Studně se asi už nekopou.

Netopejr
editovat    smazat    01.09.2014 - 22:41    #

Pet: …si děláš srandu, ne? Kolik je podle databáze kešounů v ČR? Seš s tím familierní, tak se podívej. Tolika lidem se strkaj pod nos přesný souřadnice. K tý návodnosti – už řečeno v pátek, fakt mě nebaví něco opakovat dokola.