Neodhlašovat Zapomenuté hesloNový uživatel
Diskuze    •    Nástěnka    •    Články    •    Zpěvník    •    Odkazy    •    T.O. On The Roads
Seznam témat  •  RSS  •  Pravidla a nápověda  •  Nové téma


Tramping vs moderní materiály, elektronika, ...
Tak trampové, Vaše názory na technické vymoženosti na vandrech? Používáte? Nepoužíváte? Uznáváte? Neuznáváte? Nejde přílišná "přetechnizovanost" vandrovní výbavy proti myšlence trampingu?


Pet
editovat    smazat    01.09.2014 - 22:31    #

Ani když desetkrát zopakuješ frázi „obrovský societě lidí“, nestane se to pravdou.

Hmm… ty tvý fotky to nedělaj, Netopejre?

indyy
editovat    smazat    01.09.2014 - 21:51    #

chémo – nejde vo nějakej hrad jako je ralsko – ale vo pár hodin v tejdnu – kdy mám děti a chci s nima někam vypadnout ( aby nebyly na compu a nedejbože nemusel jsem s nima do komerce ) takže obrážím místa v okolí – chemikštějny – místečka kde možná stával hrad … a věř mě – ani na mapách nejsou – a vysvětli potom dětem že za tím roštím a dvoumetrovýma kopřivama je prima výhled a rytíř tam určitě taky bude … bohužel – a posl. dobou furt – keška je tam zcela určitě / a děti hledal především ,, poklad ,,, – neb nějaké kešky jim nahrazujou …

at netopejr – fakt nemusím běhat po lese s gpskou a hledat s ní hrady

naopak jsem docela ortodoxní v tehle věcech – navigaci v autě nemám , a posl dobou zjištuju že existuje prej i nějaké konto v bance ??? …

Netopejr
editovat    smazat    01.09.2014 - 20:00    #

Bohužel v tý recyklaci zaniká to, co jsem se tu snažil zdůvodnit: totiž kešky nedávat nejen na trampský kempy. Kešky nedávat pokud možno NIKAM!! Protože pro většinu zajímavých míst v přírodě platí, že publicita jim škodí.

Jestli si je dáváte pod pařezy v lese na Novohradkách (jak zaznělo), tak si je tam dávejte. Ale do skal, rezervací a do podzemí je netahejte! Předhazujete ta místa obrovský societě lidí, který neznáte. A to je zásadní a neoddiskutovatelná chyba. Víc se už opakovat neplánuju.

Saša
editovat    smazat    01.09.2014 - 19:40    #

Pete, to je přece normální věc. Diskuze se krásně „chytla“ a žije. :-)

Jen technickou poznámku:

  1. Je to o tom, že na trampský kemp kešky nedávat.
  2. Kapsa v žádném případě neobhajuje to, že by se tam kešky dávat měly
Pet
editovat    smazat    01.09.2014 - 19:31    #

Kde ste vy dva poslední dva tejdny byli? Na Pangráci?

Začínáme znova od začátku?

kapsa
editovat    smazat    01.09.2014 - 17:54    #

Tony, vůbec se tomu neposmívám a ač se ti to možná nezdá, tak to i naprosto chápu (přeci jen jsem pořád ještě i tramp, nebo si to o sobě aspoň drze myslím) a pokud by šlo o situaci, jakou popisuješ v tomto tvém posledním příspěvku, tak s tebou budu zcela souhlasit, to fakt buď úplně v klidu. Chtěl jsem říct jen toliko, že takto jednoznačné to ale často prostě není …

Tony
editovat    smazat    01.09.2014 - 17:29    #

Proč to mám vidět z druhé strany? Mám kemp, postavil jsem ho, starám se o něj a nějakej kešoun mi na něj dá kešku, zadá ho do databáze a nebere vůbec ohled na mě, co k tomu místu cítím – prostě ji tam prdne. Kdybych tam ten kemp nepostavil (nebo kdokoliv jinej), tak by ho ani omylem nenapadlo tam tu kešku dát – ničím jiným by to místo zajímavé nebylo – jeden ze sta převisů, nebo jedno ze sta míst obklopeny smrky – jako všude jinde… V podstatě dotyčnej kešoun parazituje na mojí práci a na místě, které mám rád a já se mám učit být k parazitovi toleratní, chápat ho a vidět to i z jeho strany? Ne – já chci, aby to svinstvo dál pryč a to je vše. Ty to všechno strašně bagatelizuješ, posmíváš se tomu, ale von to je fakt problém…

kapsa
editovat    smazat    01.09.2014 - 16:09    #

Tony, bohužel jsi vůbec nepochopil, co jsem chtěl říct.

  1. To, jestli může být tramp keškařem, jsem já nezačal – to se tu už řešilo v několika příspěvcích předtím, jen jsem se k tomu přidal a přihodil svůj názor – stále si myslím, že tohle jsou dvě věci, které jdou docela dobře dohromady (stejně tak, jako jiní současně s trampingem dělají třeba cyklistiku, horolezectví, jeskyňaření, fotografování, houbaření a kdoví co všechno ještě) a určitě nejsem sám, kdo si to myslí, protože keškařů je mezi trampy fakt docela dost.
  2. Já vůbec nic nehájím (a už vůbec si nemyslím, že agresivně), jen se vám to snažím trošku přiblížit, abyste to taky aspoň trochu viděli i z druhé strany. Stejně tak nehájím umísťování keší na kempy (ale v některých případech to ani automaticky neodsuzuju – tady opravdu hodně záleží na situaci).
  3. Trochu mi připadá, že se dělá z komára velbloud, protože těch kešek přímo na kempech bylo jen pár a zatím se to většinou nějak vyřešilo, takže jako tak hroznej problém to fakt nevnímám. No a pokud si někdo udělá kemp hned vedle nějaké turistické zajímavosti, tak se ale pak prostě nemůže divit. Je to jak v tom Cimrmanovi – postavil si hospodu u silnice na Písek ale lezli mu tam lidi.

P.S. – A ten tvůj příklad s převisem – no, když vidím, jak jsou některý lokality doslova zajebaný kempama, tak by pro mě osobně byl fakt možná zajímavější nějakej převis, kde žádnej kemp není. Existuje ale vůbec takovej? ;-)

Ku
editovat    smazat    01.09.2014 - 15:29    #

Jakoubek to vystihl naprosto přesně:
„nadměrná popularita škodí kempům a hezkým místům“.

Třeba takový mineralogický lokality Krušnejch hor… Dřív pár zasvěcených, po revoluci chvíli klid, pak návštěvnost rostla, přišel web, přidali montanisti odkazy, na mém oblíbeném místě otlouká krystaly kdejaký… tůrista.

A po 2009 se objevily kešky. A můžeme to rozšířit – Mineralog a keškař? nebo montanista a keš?
Jakoubku děkuji, vystihnul jsi to přesně.

Tony
editovat    smazat    01.09.2014 - 15:12    #

Ještě dodám, že mi přijde, že používáš úplně stejnou útočnou obranu jako různí aktivisti – „Nelíbí se vám, že Cikáni vedle vás v bytě dělají do rána bordel protože nemakaj a maj čas spát? Tak to jste rasista!“ U tebe – „Nelíbí se ti kešky na kempech? Tak to jsi netoleratní ortodoxní křikloun…“ Netolerantnost vidím jen na jedný straně a to u těch keškařů, kteří dají kešku na kemp. Nebo si myslíš, že by ji tam dali, kdyby tam žádnej kemp nebyl? Nedali! Ničím by totiž ten převis, nebo ty smrky kolem nebyli zajímavé, kdyby tam nebyl kemp. A když se to lidem. kteří ten kemp postavili – nebo se o něj starají – nelíbí, tak jsou ortodokní křiklouni, co nemají pochopení… A právě toho mám dost a tomuhle tématu se budu věnovat v Puchejři a v dalších trampských tiskovinách – je nejvyšší čas.

Tony
editovat    smazat    01.09.2014 - 15:03    #

Jakoubek má pravdu Kapso – píšeš už úplně mimo téma diskuze… Řeší se tu kešky na kempech a ne jestli tramp může být keškařem nebo ne..

Jakoubek Kuba
editovat    smazat    01.09.2014 - 11:29    #

Jinak k tomu, kdo co je a není – myslím, že je úplně buřt, jestli je nějaký vandrák tohle nebo támhleto. Klidně si může s sebou nosit kobereček, ráno si přivstat a pomodlit se směrem ke Slunci ;-) když s tím nebude „otravovat“ ostatní.

Jakoubek Kuba
editovat    smazat    01.09.2014 - 11:23    #

Mně to taky nedá. Původní myšlenka téhle diskuze byla (jestli se nepletu), že nadměrná popularita škodí kempům a hezkým místům. Ať s tím souhlasíš nebo ne, je to pravda.

kapsa
editovat    smazat    01.09.2014 - 11:00    #

Už jsem do toho nechtěl rejt ale prostě mi to nedalo. Dovolím si ukázku:

Tramp je člověk, kterej dojede pražskou hromadnou dopravou někam do Kytína nebo okolí, tam se zlije v hospodě, pak se doplazí na kemp (zpravidla na dohled od hospody) a tam se akorát celej víkend válí, žere a chlastá.

Ano, tak takto zkresleně někteří lidé dodnes vidí trampy – i když v některých případech to není zase až tak daleko od pravdy. Stejně zkresleně vidí někteří zdejší diskutující „kešouny“ – i když v některých ohledech taky nejsou od pravdy až tak daleko.

Přeberte si to jak uznáte za vhodný. Kdo pochopí a nemá jen povrchní zaslepený pohled, tomu na spojení trampingu a geocachingu nepřijde nic divnýho.

Jinak ještěže jsou v ČR i končiny, kde je stále klid, nikdo si s nikým navzájem nevadí a hledají se hezké věci, které lidi spojují, místo toho, aby se neustále vyhledával nějaký „nepřítel“ nebo záminka k „boji“.

P.S. – Dodám k tomu ještě toliko, že relativně nedávno probíhalo podobné fundamentalistické tažení proti mobilům na vandru a i jeden z největších křiklounů nakonec sám připustil, že když se pak nakonec něco vážného na vandru stalo, tak se ukázalo, že ho u sebe měli úplně všichni – i ti nejortodoxnější a nejfanatičtější bojovníci za „Jedinou správnou a svatou pravdu o trampingu“. Toliko k některým pokrytcům zde v diskuzi …

Unkas
editovat    smazat    31.08.2014 - 22:51    #

Aki, zelený vagabund bylo běžné označení trampa v dobách socialistických. Jsou i tací, co to pamatují.

Netopejre, většina kešounů je neskutečně líných a hledá keše podle silnice. Těch co se rádi toulají po lese je pomálu. Nezapomínej na ochranáře a lesáky. To jsou velcí znalci lesa a určitě jim nevadí, pokud dají kešku na campík.

Pet
editovat    smazat    31.08.2014 - 22:42    #

Aki, přešlápni si. :-16)

Aki
editovat    smazat    31.08.2014 - 18:01    #

Zdálo by se ,že tramp je stále více vytlačován na jakýsi pomyslný okraj přírody-cyklostezky,1­.zóny,kešky… Kupodivu existuje stále ještě dost míst na toulání,často relativně nedaleko od civilizace. Ale znám taky pár míst,kam dnes tramp ani nepáchne a před nějakými dvaceti lety tomu bylo jinak. Starostové otevřeně vyhlašují v televizi,že chtějí přilákat turisty,proto rozšiřují nejrůznější služby. Nedá se nic dělat,trampové prostě nemají na přírodu patent. Nedělám si iluze,že by tramping přírodě nějak zvlášť prospíval. Mnohým místům by nejvíc prospělo,kdyby tam nechodil vůbec nikdo,včetně ochranářů. Ale bylo by škoda,kdyby to někteří trampové vzdali,jak vyhrožuje Calvera,přestali jezdit a bez boje vyklidili pole paďourům. Kešky podle všeho působí na mozek,soudě podle některých Petových výlevů. Nevím,o jakých zelených vagabundech a opilcích to píše. Skoro by se chtělo napsat,,už to nehul". Na druhou stranu-kešky jsou fakt,se kterým se bude tramp muset chtě nechtě smířit. Moc se proti tomu dělat nedá. Proto by nebylo špatné mít mezi keškaři ..svého" člověka,který by v rámci možností hájil trampské zájmy.

Chemici
editovat    smazat    31.08.2014 - 16:54    #

Netopejre a co odstranit ty žebříky od spodu, i ty v rokli od značky odshora? Pak se tam dostane jen velmi málo lidí, kteří to tam znají. Zbytek odradí Broumovský terén, můžou se klidně fotit ve vodopádu, ale do roklí do patra se už nedostanou. A zezhora taky skončí na skalních stupních.

Calvera55
editovat    smazat    31.08.2014 - 06:03    #

Netopejre díky za širší náhled do tohoto problému.Fakt to není jednoduché a já myslel,že jsou za tím většinou trampové.Bohužel je to asi neřešitelné v krátké časové rovině,jak poznamenal Toulavej medvěd.Tak mě se to už netýká.Budu doufat,že tam kam jezdím kešku nedají.A pokud ano přestanu jezdit úplně. :-16)

Netopejr
editovat    smazat    30.08.2014 - 12:56    #

Calvero, obávám se, že tak jednoduchý to není. Ty keše na citlivých místech asi od trampů nebudou. Trampové nejsou jediní, kdo šmejdí lesama a hledají zajímavá zašitá místa. Zkusme se vžít do psychologie kešouna. Rád se toulá přírodou. Někde zaslechl o zajímavým místě nebo na ně sám narazil. Možná je cíleně hledá, aby si mohl založit vlastní keš – čím atraktivnější místo, tím lepší; kdo by po sobě nechtěl nechat nějakej památník, třeba v podobě keše? Sám je vděčnej za to, co díky keším objevil, a má dobrou snahu udělat radost jiným. Najde převis, pod ním krásnej kemp. Nebo skalní soutěsku s vodopádem. „Jú, to je nádhera, to si nesmím nechat pro sebe!“ Morálně chvályhodný. Logicky debilita. Jenže – a to je ten hlavní průšvih – on není tramp a tudíž nemá zažitý, že takový místa se musí tajit. Není cvičenej v konspiraci. I trampové se tohle musí učit – kolik sprostot se člověku dostane, když upozorní trampa, že by neměl na webu vystavovat fotky kempů. Mohl bych vyprávět… (Mimochodem – největší kolise byla právě s trampem-kešounem, asi nikoliv náhodou.) Kešoun založí kešku, je na ni hrdej a představuje si, kolika lidem se tam bude líbit a budou mu vděční. Pak se z mailu dozví, že je blb a že ta keš páchá škodu. Nebude reagovat nadšeně a vstřícně… A zafunguje kolektivní identita tlupy na válečný stezce: „Oni nás napadají, oni jsou proti nám, jsou to pobudové a opilci, určitě toho sami zničili víc… Neustupovat!“ A jsme zpátky u toho tématu, kde ta debata začala…