Neodhlašovat Zapomenuté hesloNový uživatel
Diskuze    •    Nástěnka    •    Články    •    Zpěvník    •    Odkazy    •    T.O. On The Roads
Seznam témat  •  RSS  •  Pravidla a nápověda  •  Nové téma


Tramping vs moderní materiály, elektronika, ...
Tak trampové, Vaše názory na technické vymoženosti na vandrech? Používáte? Nepoužíváte? Uznáváte? Neuznáváte? Nejde přílišná "přetechnizovanost" vandrovní výbavy proti myšlence trampingu?


Pet
editovat    smazat    24.07.2014 - 14:14    #

No, my… kdo jako je to my? Myslel jsem to spíš takhle. Ne že bych psal ve smyslu: „Jo, jasně, jezdim na červenou, ale vy taky mlátíte černochy“, to opravdu ne. Prostě se mi nelíběj jednostranný argumenty – je jich dneska kolem dost, nemusíme je zatahovat ještě do vlastního hnízda.

A k tomu „my“: trempuju hodně přes třicet let a vždycky jsem byl spíš za ortodoxa, z různých důvodů navíc vždycky TS. Posledních deset let se toulám dost i mimo tremp, hlavně vysoko v horách. Přešel jsem Alpy pěšky z Mnichova do Benátek, tam koupil vysloužilej picikl a dojel na něm zpátky. Šel sem to s celtou a spacákem, v kanadách, s anglickym nosnym systémem z dob Koreje – tak co sakra sem byl, dyž ten vejšlap byl podle listingu krabice, tremp, turista, cyklista anebo kačer? Ty tak proklínané krabice hledám pár let skoro jen na dlouhejch vejletech, sloužej mi jako cíl v neznámu. Tak co že sakra jsem za „my“???

Duch
editovat    smazat    24.07.2014 - 13:52    #

Pet,nic ve zlým,ale zní to jako,my to sice děláme,ale vyjste to dělalí,takýýýýýýýý…

Pet
editovat    smazat    24.07.2014 - 12:54    #

Jo, Višnáku, když jsme u těch netopejrů – co takhle za blahé paměti pomocníků VB a foťáků na kinofilm, na takovej Liščárně třeba, nebo i v Hagence, kolik bylo v cancákách fotek, jak děva ošátkovaná do žluta drbe vrápence na bříšku? Blbost a její projevy roste asi exponenciálně s počtem frekventantů… nebo tak nějak. S vyznáním to nebude mít tolik co do činění :-16)

Pet
editovat    smazat    24.07.2014 - 12:49    #

Neblbněte. Sami přece dobře víte, co sou lidi za póvl. Kapsa sem občas koukne a jak ho znám, má měkkou rozbušku a nad takovejma věcma, co jim tu lajete, by mu praskla žilka… :-12) Nejni něco jako „obecnej kačer“ – no, vono nejni ani něco jako vobecnej tremp, a to už je co říct, sakryš – takže nejni něco jako obecnej kačer, zato je něco jako obecnej konzumní blb. Asi je někde klonujou, protože by se jima dalo dláždit.

Calvera55
editovat    smazat    24.07.2014 - 09:49    #

Višňák-k tomu už fakt není co dodat.Unkasi co by k tomu řekl Mediální trampská hvězda Kapsa?Docela by mě to zajímalo.Já vím,že on za to nemůže přesto bych rád znal jeho názor. :-16)

Višňák
editovat    smazat    24.07.2014 - 08:41    #

Když už se tady nakously ty Jizerky, tak např. keška ve Valhale… Byl jsem tam kdysi s Libereckejma. Ani oni to nemohli najít, všude byly balvany a borůvkoviště. Když jsme konečně po dlouhým hledání našli vchod a vlezli dovnitř, tak se mě zmocnil takovej ten slavnostní pocit, kterej bych vyjádřil jako „jo, semka kdysi jezdil Kid!“. Úžasnej genius loci… Střih – současnost, keška: k Valhale je vydupaná dálnice, aby se keškaři v systému neztratili, tak si tam namalovali modrý šipky. O slunečních a teplejch víkendech lidí jak na Václaváku, kdy všichni pokřikujou „máš?“ „tadýýý“, „tý vole to je hustý“ atd…, takže genius loci je definitivně pryč a lokalita je hodně zničená. Ale keš přece nikomu a ničemu nevadí, musíme bejt tolerantní.

Další příklad byl na Vysočině. Zimoviště netopejrů regionálního významu. Kešouni tam chodili celoročně, protože keše v podzemí maj velkou oblíbenost. V zimě se jich spousta fotila jak do netopejrů šťouchaj prstem. Kolik jich takhle zabili nebudu ani odhadovat, ale na sčítání se to projevilo. Ale keš přece nikomu nevadí a musíme bejt tolerantní…

Calvera55
editovat    smazat    24.07.2014 - 08:24    #

Všechno je to zase jako vždy o lidech.Těch slušnejch a rozumnejch je bohudík víc.Ať je to u nás nebo keškařů.Boj s těmi ostatními je běh na tak dlouhou trať že konce není vidět. :-16)

Pet
editovat    smazat    23.07.2014 - 13:50    #

Přesně tak, Elvíro. Troufnul bych si říct, že lidí, s kterejma se neshodneš, bude už většina :( Probrat problém – už je dávno probráno. Věc se má ale tak, že zakládání je živelné, schvalovač samosebou neví, co kde je (ještě to tak!!!) a tak se může něco dělat až, když už je problém. Řešení je dvojí: kontaktovat reviewra, anebo tu krabici odnýst (vlastně ukrást) a pro větší účinek tam nechat zprávu „My tady tu krabici nechceme, prosím respektujte naše přání“. To ale hrozí zacyklením ve smyslu „kdo dýl vydrží“ jako na tom Islandu… vyhlásit válku a „vyčistit“ celý okolí nemá smysl, majitelé krabic o sobě nevědí, většinou se ani neznají, neví, co se děje o pár set metrů vedle a proč, rychle přijdou další… je to kontraproduktivní a navíc se pak třeba nebude možné ani dohodnout (např. na Lone Staru se od objevení krabky situace vyřešila do dvou týdnů a je klid).

Elvíra
editovat    smazat    23.07.2014 - 13:09    #

Problém je v tom, že už se kešky hledají pomocí dnes dostupných moderních telefonů, tak je velký nárůst kešařů. Jak už jsem psala dřív, vetší počet lidí=větší pravděpodobnost nějakých hovad, což ale platí všeobecně o společnosti jako takové. Jinak samozřejmě,že i mezi kešařema je většina rozumných a slušných lidí. Ale je to velká nesourodá komunita. Asi nejlepší by bylo probrat problém na vysoké úrovni, tedy, že by se nějaký trampokešař domluvil se správcem na schůzce a problém se snažil vysvětlit. Ono umíst kešku na místo, kde se nedá jít jinudy než třeba okolo kempu a argumentovat tím, že je to 100 od něj je taky nesmysl.Je lepší z principu zamezit schválení a umístění kešky na web než pak dohadovat jednotlivá místa, která lidi už mají stažené a je otázkou času, kdy tam pudou kešku (mezitím už třeba zrušenou) hledat.

Pet
editovat    smazat    23.07.2014 - 12:18    #

To je naprostá pravda, Tony; nic jinýho jsem nikdy nikde neříkal.

Vtip je v tom, že se nemůžeš dovolávat nějaké etické roviny nehomogenní statisícové masy lidí všech možnejch typů a původů. Kešky totiž nejsou ani vyznání, ani typ života – je to zábava a tak se jí věnuje kdekdo, z kdejakého prostředí. Tudíž pokud se chceš domluvit smysluplně, musíš za někým, kdo ten smysl vidí a je určen k jeho zachovávání a může, podtrhuju může, s tím něco udělat – a to jsou reviewři (takoví jako schvalovatelé keší). A ti, jak je znám, jsou většinou rozumní a trempům naklonění; když pak nepomůže domluva s majitelem krabice, mohou ji do archívu poslat sami. Vyvoláváním válek se dosáhne akorát tak toho, že nějakej magor z druhý strany začne vypalovat kempy, jako že na revanš. Typickej pat je vidět třeba na Islandu.

Nemyslím si, že budou desítky krabic u kempů, spíš jednotky. Taková Jeskyně víl třeba už trempskej statut ztratila dááávno předtím, než se tam objevila krabice, stejně tak Amerika a další.

Tony
editovat    smazat    23.07.2014 - 12:02    #

Ale to vůbec nesouvisí s tím, že jestli se trampové můžou kamarádit s cyklistou, nebo motorkářem, tak kešku by přece na campu mohli taky přežít a když ne, tak jsou netolerantní… Já třeba přece chápu, že tramp je na vandru většinou jen o víkendu a to většinou ne každý víkend:). Zbývající dny (většinu dní) žije v „civilizaci“ a troufám si tvrdit, že doma si nekuchtí jídlo na ohni, nad postelí si nestaví přístřeh a cestou do práce využívá nejen autobusy, tramvaje, ale i auto. A proč by nevyužíval? Problém je ale v tom, že kešky na trampské kempy prostě nepatří! To ostatní kolem jsou jen okecávky lidí, co keškaří. Případně i těch dalších, co si rychle najdou nějakej argument o tom, jak mají být trampové tolerantní k jiným – většinou k jejich vlastní škodě. Co takhle trochu keškařské tolerance vůči trampům, když jde o trampské campy? Prostě tam kešky nedávat – kolik je to kempů s keškama – pár desítek? Když kešek je po celé republice několik desítek tisíc? To je fakt takovej problém z toho to promile z promile celkového počtu kešek vynechat, nebo alespoň uznat, že trampové mají k těmto – jimi vytvořeným místům – citový vztah? Prostě zbytečně tady nekalit jiným vodu? A pak i vlastně sobě, až většímu počtu trampů dojde trpělivost, ne jen několika jednotlivcům, jako je to teď..

Unkas
editovat    smazat    23.07.2014 - 09:57    #

To že je někdo keškař, neznamená automaticky že je magor. Mediální trampská hvězda Kapsa je keškař a dovolím si tvrdit, že to magor určitě není. A znám i další, co dokáží skloubit několik koníčků dohromady aniž by to někomu škodilo.

Pet
editovat    smazat    23.07.2014 - 09:50    #

Já už potkal v životě magorů, Calvero…

Calvera55
editovat    smazat    23.07.2014 - 07:09    #

Unkasi,Ty takovej milovník přírody a přestávají Ti vadit Keškaři?I Nedávno jsem potkal v Sarajevu keškaře to byl fakt magor,jak zjistil,že jezdím na Roverky hned chtěl informace kde co je a pochlubil se,že mu nějaký bývalý trempík od nás už mnoho míst prozradil,a evidentně mu dělalo dobře,že jsou trempíci naštvaní.Jemu jde jen o to,aby tam přijelo co nejvíce lidí,bez ohledu na to co tam udělají.Tak jen,aby jsi byl v obraze.Doufám,že to není Tvůj kamarád.Čus brus. :-16)

Unkas
editovat    smazat    22.07.2014 - 23:52    #

Já neargumentuji. Já konstatoval holý fakt. Nějakým způsobem tam zasahuje keška tři roky a co se stalo s místem. Zatím nic. Takže jim za odměnu poškodíme jejich hru? Tomu se říká logika? Kamarádit se s cyklistama atd? To je přeci normální. Tobě na velký oheň nepřijel kamarád cyklista? Někteří ho poznali, až teprve když se převlékl. A taky mám kamaráda motorkáře. Kdysi jezdil na vandry, teď ho baví motorkaření, ale dobrou kamarádskou povahu neztratil. A když jsme u bývalých trampíků, myslím, že právě ti škodí nejvíce. Ve chvíli kdy se z nich stanou bezdomovci, vědí kam se nastěhovat a kde to vybydlet.

Chemici
editovat    smazat    19.07.2014 - 11:27    #

To se ti Unkasi může stát často i teď, jo a to už jsi druhej, kterej argumentuje stylem dva roky vám nevadila keška na kempu. Ve skutečnosti jsme o ní dva roky nevěděli a to je rozdíl, naštvalo by nás to už tehdy, vědět o tom. Poučení pro příště, je třeba si ty kešky monitorovat, i když je to odporná práce s něčím takovým se zabývat. Dost často kešouni dávají na stránky kešek i odkazy typu, tady na těch a těch souřadnicích je kemp, kde se dá přespat, třeba na Fialky, když jsme u těch Lužiček. Pak to tam vypadá, jak to vypadá. A co má společnýho kamarádství s keškařema? To by jsme taky mohli být kamarádi s cyklistama, motorkářema, houbařema atd atd.....Všichni by měli všechny rádi, to by byla idylka. Bránit se musíme, anebo se neustále přesouvat z vybydlených kempů jinam, kde to ještě žádný paka neznaj.

Pavouckej
editovat    smazat    17.07.2014 - 14:58    #

V zásadě proti keškám nic extra nemám, ale trochu mi vadí, že jsou občas na krajně nevhodných místech a taky, že je to vlastně veteš v nesmrtelném plastu a to by se v přírodě povalovat nemělo…

Rychlá noha
editovat    smazat    17.07.2014 - 13:50    #

Hehe http://www.npcs.cz/…ovu-soutesku

Unkas
editovat    smazat    17.07.2014 - 12:14    #

Chlapci, chlapci. Když jste měli kešku dva roky na campu, tak vám to nevadilo. Teď, když je rok o půl kilometru dál od campu, tak se můžete přetrhnout, jak někomu zkazit jeho hru. Kde se v trampském kamarádství bere taková zloba? Nesnažte se rozpoutat nějakou válku. Nerad bych si, až si půjdu lehnout pod převis, ulehl do nějakého vy…

Duch
editovat    smazat    15.07.2014 - 16:32    #

GPS mám slíbenou od Lukáše(zeťáka),ješ­tě bude potřeba požádat Správce Kešky o vhodný toaletní papír…